بیش فعالی

نورو فیدبک
۹۷/۱۲/۰۸
tDCS درمان اضطراب
۹۷/۱۲/۱۱

بیش فعالی

بیش فعالی ADHD

آشنایی با اختلالات بیش فعالی و تکانشگری

 

بیش فعالی

کودک بیش فعال زیاد حرف می زند، یک جا نشستن برایش دشوار است، بدون سر و صدا نمی تواند بازی کند، انگار موتوری در آنها روشن است. وسط حرف می پرند. صف را رعایت نمی کنند و قبل از اینکه سوال تمام شود پاسخ می دهند.

بیش فعالی از نوع کم توجهی

توجهی به جزئیات نشان نمی دهند. محرک مزاحم حواسشان را پرت می کند، کار روزمره خود را فراموش می کنند، لوازم ضروری خود را گم می کنند.

برخورد والدین با اختلال کم توجهی بیش فعالی چیست؟؟

برخی از والدین با دیدن هر گونه پرتحرکی فرزندان خود به بیش فعالی آنها مشکوک می شوند اما باید دانست که جنب و جوش زیاد به تنهایی نشانه قانع کننده ای برای این اختلال نیست.

ناتوانی در تمرکز و نداشتن صبر در گوش کردن، ناتوانی در توجه به جزئیات، ناتوانی در انجام تکالیف مدرسه و سایر وظایف محوله، بی دقتی و بی نظمی، گم کردن مدام وسایل، بی قراری (معمولا نشستن آرام در یک جا برای این کودکان مشکل است) و ناتوانی در انتظار کشیدن از دیگر علائم این اختلال است.

کودکان بیش فعال احساس خطر نمی کنند و به کارهای خطرناک علاقه نشان می دهندن که گاهی اطرافیان این موضوع را نشانه شجاعت کودک به حساب می آورند در صورتی که این مورد یکی از علائم بیش فعالی به شمار می آید.

در مقابل این دسته از پدر و مادرها، والدینی هستند که نمی خواهند مشکل کودک خود را بپذیرند و معمولا با بهانه آوردن از هشدارهای معلمان و سایر اطرافیان طفره می روند. این افراد از درمان این اختلال واهمه دارند و گمان می کنند داروهایی که توسط پزشک تجویز می شود برای فرزندشان عوارض دارد. هدف درمان این است که فرزندتان آرام زندگی کند و یک زندگی موفق تر داشته باشد، این در حالی است که اگراین کودکان در زمان مناسب درمان نشوند، نمی توانند در امور آموزشی و فعالیت های اجتماعی خود موفق عمل کنند و ممکن است برای خود و اطرافیانشان مشکل آفرین باشند.

 • اگر بچه‌ای تکلیف نمی‌نویسد ، گیر ندهید ، خودش می‌داند و معلمش.
 • اگر بچه‌ای از خوابِ نازِ صبح بیدار نمی‌شود، خودش می‌داند و ناظمش.
 • اگر درس نخواند، خودش می‌داند و کارنامه‌اش.

به پدر و مادرش مربوط نیست.

شما وظایف پدر و مادری خود را در منزل به بهترین شکل اجرا کنید، مشکلات بعدی خود به خود حل میشود. در مورد این مطلب خیلی از والدین سوال کردند که یعنی باید نسبت به درس و مشق فرزندمان

بی‌تفاوت باشیم ؟؟؟

پدر و مادر مسؤولیت دارند تا در جهت باسواد ساختن فرزند، اعم از دختر و پسر، تلاش نمایند. والدین می بایست زمینه مدرسه رفتن فرزند را فراهم نمایند تا از نعمت خواندن و نوشتن برخوردار گردند.

باید توجه داشته باشید آموزش کودکان جامعه در مدارس انجام می گیرد و معلمان دلسوزی به این کار مشغول هستند و پدر و مادر نباید نسبت به تربیت فرزند مدرسه‌ای خود بی‌تفاوت باشند. همکاری خانه و مدرسه و نظارت والدین در فعالیت های آموزشی کودکان در این امر تأثیر فراوان دارد. اما بی تفاوت بودن با نگران بودن و انجام تکالیف مدرسه گاهی توسط والدین فرق میکند !!!

فراموش نکنید که وظیفه فرزند شماست که نسبت به تکالیف مدرسه و منظم بودن و به موقع رفتن به مدرسه حساس باشد، باید به فرزندتان گوشزد کنید تمام این وظایف بر عهده اوست و اگر مشکلی ایجاد شد خودش باید با معلم و ناظم و مدیر روبه رو شود. به این ترتیب شما فرزندتان را مسئول کار خودش تربیت می کنید و شما را سپر بلای خود نمی کند و متکی به خود تربیت میشود.

۶ راه برای کنترل کودکان بیش فعال

 1. به رژیم غذایی او توجه کنید.
 2. به دنبال فعالیت‌هایی برای کودکتان باشید.
 3. با کودکتان بازی کنید.
 4. اسباب بازی‌هایی برای او بخرید که احتیاج به تحرک و فعالیت دارد.
 5. بر رفتارهای مثبت او تمرکز کنید.
 6. تا جایی که می‌توانید تلویزیون را خاموش کنید.

براى کودکان بالاى شش سال و نوجوانانى که خجالتى هستند، یا وقت خود را پاى تلویزیون یا کامپیوتر می گذرانند یا عزت نفس پایینى دارند، دو کار انجام بدهید:

 1. آنها را درگیر ورزش مخصوصا ورزش گروهى کنید.
 2. شرایطى را مهیا کنید  که آنها وقت خود را با همسالان و دوستان خوبشان بگذرانند. آنها را با دوستانشان به پارک یا رستوران ببرید یا دوستانشان را دعوت کنید.

“ورزش” و “دوست”، پایه هاى اصلى سلامت بچه ها از شش سالگى به بعد می باشد. اختلال_وسواس_فکری و عملی در کودکان رایج ترین وسواس فکری در کودکان، شامل نگرانی در خصوص کثیفی و آلودگی، افکاری درباره ی رخداد چیزی وحشتناک و نگرانی هایی راجع به بیماری یا مرگ است.

در کودکان کم سن و سال نگرانی درباره آلودگی، پرخاشگری و دقت یا تقارن بیشتر شایع است. با بزرگتر شدن کودکان نوع وسواس های فکری ممکن است تغییر کرده و شامل وسواس هایی با ماهیت جنسی یا مذهبی شود. رایج ترین وسواس های عملی در کودکان شامل شستشو ، وارسی، تکرار، مرتب کردن، چیدن و شمارش است.

 

 

 


محمد پورعابدین
محمد پورعابدین
علاقه مند به علوم جدید و ناشناخته، طبیعت و گردشگری، هوا فضا و علوم ارتباطات.

دیدگاه ها بسته شده است