توانبخشی شناختی

چرا مراجعه به روانشناس ؟
چرا مراجعه به روانشناس ؟
98/02/12
درمان شب ادراری کودکان
شب ادراری کودکان
98/02/12

توانبخشی شناختی

توانبخشی شناختی

توانبخشی شناختی ، مرکز مشاوره نوروفیدبک و روانشناسی کرانه خرد

توانبخشیِ شناختی  (بازتوانیِ شناختی) Cognitive Rehabilitation

 

توانبخشی شناختی

 


توانبخشی شناختی  (بازتوانیِ شناختی) Cognitive Rehabilitation

عملکردهای شناختی مغز، طیف گسترده ای از ظرفیت های رفتاری و فرآیندهای شناختی را دربر می گیرد که شامل استدلال کلامی، حل مساله، برنامه ریزی، ترتیب گذاری، توانایی حفظ توجه، انعطاف پذیری شناختی و تقویت حافظه می باشد. توانبخشی شناختی روشی است جهت بازکرداندن ظرفیت های شناختی از دست رفته که توسط تمرینات و ارایه محرکهای هدفمند صورت می پذیرد و هدف آن، بهبود عملکرد فرد در اجرای فعالیت هاست.

توان بخشیِ شناختی در رده های سنی کودکان، بزرگسالان و سالمندان می تواند مورد استفاده قرار گیرد. امروزه بطور وسیع از روشهای بازتوانیِ شناختی برای ارتقاء سلامت، استعداد یابی و افزایش عملکرد دانش آموزان، ورزشکاران، مدیران و… در حیطه ها و سنین مختلف استفاده می شود.

روش های بازتوانیِ شناختی کمک می کنند تا با کمک ابزار های دقیق کامپیوتری با نقاط ضعف و قوت مغز خود بطور جامع آشنا شویم و با استفاده از ابزارهای نوین به تقویت کارکرد مغز بپردازیم. در واقع مغز در این روش ها کاملا نقش فعال دارد و به سمت خود تنظیمی هدایت می شود.

یکی از جنبه هایی که در اختلال وسواس جبری می تواند دخیل باشد، کارکرد اجرایی است و با توان بخشیِ شناختی سعی در بازسازی کارکرد اجرایی مراجعین وسواسی شده است. کودکان دچار اختلال نقص توجه _ بیش فعالی در طیف وسیعی از عملکردهای اجرایی مغز دچار اشکال هستند خصوصا در زمینه عملکرد توجهی، نقص توجه مداوم و نیز توجه انتخابی اشکالاتی را نشان داده اند.

تمرکز توانبخشی شناختی بر تقویت و باز پروری اجزای شناختیِ مشخص است که با بکارگیری تکالیف شناختی، انجام می پذیرد.

یزدان بخش – روان شناس و نوروتراپیست

 


 

مرکز مشاوره ، نوروفیدبک و روانشناسی کرانه خرد

مرکز مشاوره ، نوروفیدبک و روانشناسی کرانه خرد واقع در منطقه ۶ خیابان قائم مقام فراهانی کوچه دهم ساختمان ۵ طبقه سوم، واحد ۱۰


درباره سایت

مرکز مشاوره ، نوروفیدبک و روانشناسی کرانه خرد با مجوز بهزیستی در سال ۱۳۹۶ و با بهره گیری از کادر مجرب شروع به کار کرد. مسئولیت فنی این مجموعه را دکتر مریم شاهرخی ،دانش آموخته روان شناسی بالینی عهده دار هستند. در این مرکز خدمات روان درمانی انفرادی، مشاوره کودک و نوجوان، مشاوره خانواده، نوروفیدبک، بیوفیدبک، آزمون های روانشناختی، کارورزی، گفتار درمانی و بازی درمانی ارائه می گردد.

تماس با مرکز

تهران – خیابان شهید بهشتی، خیابان قائم مقام فراهانی، کوچه دهم، پلاک ۲۴ (ساختمان ۵) طبقه سوم، واحد ۱۰
تلفن تماس: ۸۸۵۲۲۴۱۰ – ۸۸۵۴۸۹۶۰

محمد پورعابدین
محمد پورعابدین
علاقه مند به علوم جدید و ناشناخته، طبیعت و گردشگری، هوا فضا و علوم ارتباطات.

دیدگاه ها بسته شده است