طلاق عاطفی بین قشر تحصیل کرده کمتر است

دعوت به همکاری روانپزشک متخصص مغز و اعصاب دارای مراجع مرکز مشاوره روانشناسی کرانه خرد ۸۸۵۲۲۴۱۰
دعوت به همکاری روانپزشک و متخصص مغز و اعصاب
۹۸/۱۱/۰۵
مهارت برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف در زندگی
کارگاه مهارت برنامه ریزی
۹۸/۱۱/۲۸

طلاق عاطفی بین قشر تحصیل کرده کمتر است

طلاق عاطفی دکتر مریم شاهرخ، ی مرکز مشاوره نوروفیدبک و روانشناسی کرانه خرد ۸۸۵۲۲۴۱۰

طلاق عاطفی دکتر مریم شاهرخ، ی مرکز مشاوره نوروفیدبک و روانشناسی کرانه خرد ۸۸۵۲۲۴۱۰

طلاق عاطفی بین قشر تحصیل کرده کمتر است

طلاق عاطفی

طلاق عاطفی بین قشر تحصیل کرده کمتر است

برنامه «گفت و گوی اجتماعی» با موضوع رابطه تحصیلات عالیه و طلاق و با حضور دکتر مریم شاهرخی عضو سازمان نظام روانشناسی و عضو سازمان بهزیستی کشور به روی آنتن رفت.

دکتر مریم شاهرخی با اشاره به آمارهایی که در حوزه طلاق داده می شود، آمار در حیطه علوم انسانی را محافظه کارانه برشمرد و تصریح کرد: این دیدگاه که روابط در حوزه علوم انسانی تا این میزان ساده و خطی باشند که با دو فاکتور طلاق و تحصیلات عالیه به راحتی بتوان یک رابطه علت و معلولی خطی معین کرد، امکان پذیر نیست.

وی افزود: طلاق یک عامل انسانی بسیار پیچیده و چند وجهی است. با فاکتورهایی در ارتباط است که از حوزه روانشناسی خارج است از جمله فرهنگ، اقتصاد، فشارهای اجتماعی دخیل هستند و این دیدگاه که ما با یک فاکتور صرف تحصیلات تکمیلی یا هر فاکتور دیگری امکان داریم تا طلاق را کنترل کنیم و یا کاهش دهیم، وجود ندارد.

عضو سازمان نظام روانشناسی بیان کرد: در میان افرادی که طلاق می گیرند باید گفت اکثریت کسانی که به طلاق اقدام می کنند دارای دیپلم هستند و این نکته قابل توجهی است.

طلاق عاطفی دکتر مریم شاهرخی ، مرکز مشاوره نوروفیدبک و روانشناسی کرانه خرد ۸۸۵۲۲۴۱۰

وی با اظهار به اینکه طلاق عاطفی بین قشر تحصیلکرده کمتر است، گفت: دلیل این امر این است که این افراد دست شان برای طلاق قانونی بازتر است. طلاق عاطفی در جایی اتفاق می افتد که فشار بیرونی برای اتفاق نیفتادن طلاق وجود دارد و به همین دلیل افراد مجبور هستند سیستم را دست کم با ظواهر حقوقی و قانونی مورد قبول اطرافیان و فرهنگ خودشان حفظ کنند.

شاهرخی با ابراز تاسف از اینکه در زمینه آموزش افراد برای کسب مهارت در زندگی عملکرد بسیار ضعیفی داریم، بیان کرد: برای آموزش افراد در تمام سنین زمان را در اختیار داریم ولی از آن استفاده ای نکرده ایم.

چه در حیطه های آموزشی و چه در حیطه های قانونی مقاومت وجود دارد و خیلی ها مطرح می کنند مگر ما بزرگتر ها رفته ایم و آموزش دیده ایم در حالی که باید گفت شرایط با زمینه های ازدواج در ۵۰ سال پیش متفاوت شده است پس نیاز است در این حوزه نیز تغییر کنیم.

 

محمد پورعابدین
محمد پورعابدین
علاقه مند به علوم جدید و ناشناخته، طبیعت و گردشگری، هوا فضا و علوم ارتباطات.

دیدگاه ها بسته شده است