tDCS

نوروفیدبک
۹۷/۱۲/۰۶
انواع مشاوره
۹۷/۱۲/۰۶

tDCS

tDCS تحریک الکتریکی مغز

tDCS یا تحریک الکتریکی مغز

 

tDCS

 

tDCS یا تحریک مغز از روی جمجمه با استفاده از جریان مستقیم الکتریکی به صورت خفیف روش tDCS نام دارد که مخفف عبارت transcranial Direct Current Stimulation است ویک روش تحریک غیرتهاجمی مغز به شمار می رود که می‌تواند با استفاده از یک جریان ضعیف الکتریکی (DC) بر جمجمه، تغییرات موقتی در تحریک‌پذیری مناطق قشری ایجاد کند.
میزان الکتریسیته انتقالی یک تا دو میلی آمپر از یک باطری قلمی کوچک است که توسط دستگاه انجام می گیرد و محل نصب الکترودها روی سر فرد است.
این روش در بسیاری از بیماری‌ها از جمله افسردگی، اضطراب، تقویت توجه و حافظه، صرع، میگرن، کنترل وسوسه در رابطه با مصرف مواد اعتیاد آور به ویژه شیشه و کنترل ولع نسبت به مواد غذایی، وزوز گوش، اختلالات خواب و بسیاری از حیطه‌های دیگر کاربرد دارد. این روش از سال ۱۸۰۴ میلادی آغاز و از سال ۱۹۹۰ میلادی به این طرف یعنی حدود ۲۰ سال گذشته پیشرفت چشمگیری در کنترل و درمان فعالیت‌های عصب شناختی انسانها داشته است.
این روش در افراد سالم و بیمار کاربرد دارد و میتواند تأثیرات نسبتاً دراز مدتی داشته باشد. تاکنون برای این روش عارضه‌ای گزارش نشده است. در این روش درمانی دو الکترود با توجه به اختلال مورد نظر روی قسمتی از سر قرار می گیرند. یکی از الکترودها دارای بار مثبت و دیگری دارای بار منفی است.
جریانی که شدت آن بین ۱ تا ۲ میلی آمپر متغیر است بین الکترودها برقرار شده و بخشی از آن از طریق جمجمه وارد مغز می شود. جریان الکتریکی وارد شده به مغز قادر است فعالیت سلول‌های مغزی را تحت تأثیر قرار دهد و از این طریق اثرات درمانی به جا بگذارد. تحریک پذیری ایجاد شده در مغز وابسته به شدت جریان، طول مدت تحریک و جهت جریان الکتریکی متغیر است.
برای اهداف بالینی که نیازمند اثرات طولانی مدت است افزایش طول مدت تحریک یا افزایش قدرت تحریک حائز اهمیت است. از سوی دیگر، تکرار جلسات و افزایش تعداد جلسات tDCS باعث انباشتگی اثرات درمانی آن می شود.

 

 

تمامی فرایندهای مربوط به tDCS  یا تحریک الکتریکی مغز در مرکز مشاوره و روان شناسی کرانه خرد با دستگاههای پیشرفته مربوطه انجام می شود.

محمد پورعابدین
محمد پورعابدین
علاقه مند به علوم جدید و ناشناخته، طبیعت و گردشگری، هوا فضا و علوم ارتباطات.

1 Comment

  1. شاهرخي گفت:

    بسیار عالی